Urządzenia przeznaczone są do cięcia trawy i roślinności nie drewnopodobnej przy pomocy żyłki nylonowej (np. na bokach rabat, plantacji, murków, ogrodzeń lub zielonych przestrzeni o ograniczonej powierzchni, dla wykończenia cięcia wykonanego przy pomocy kosiarki); cięcia traw wysokich, suchych pędów, gałęzi i krzewów drewnopodobnych o średnicy do 2cm przy pomocy ostrzy metalowych i plastykowych.
MONTAŻ:
Modele Mono. Rozpórka (1) ma za zadanie, ze względów bezpieczeństwa, zagwarantować minimalny odstęp między uchwytem tylnym i przednim. Ta rozpórka musi być zawsze założona i nie może być zmieniana. Przed rozpórką (1) umieszczamy tuleję (2) i dolną część z barierą (3). Uchwyt przedni (4) montujemy za pomocą śrub (5). Przed ich dokręceniem ustawiamy właściwe uchwyty w stosunku do wałka obrotowego.
Modele Duplex. Uchwyt (6) wkładamy do gniazda wykonanego w podstawce (7), umieszczonego na wałku obrotowym (8), pamiętając, aby dźwignie kierujące (9) znajdowały się po prawej stronie. Montujemy kołpak (10), dokręcając do końca śrubami (11). Podstawka (7) jest już wstępnie zamontowana na wałku obrotowym – jej pozycja nie powinna być nigdy zmieniana.
Modele z dzielonym wałkiem. Wyciągamy kołek ograniczenia ruchu (12), popychamy dolną część drążka (13), aż do momentu, gdy kołek ograniczenia ruchu (12) zaskoczy w otworze drążka (14). Wprowadzenie kołka może być ułatwione poprzez delikatne kręcenie części dolnej (13) w dwóch kierunkach. Po całkowitym wprowadzeniu kołka, zamykamy do końca pokrętło (15).
Osłony. Zabezpieczenie (16) jest przymocowane do przekładni kątowej (17) za pomocą czterech śrub (18). Zabezpieczenie dodatkowe (19), używane wraz z głowicą żyłkową, mocujemy za pomocą śruby (20). W modelu ST 26 J osłonę montujemy na wysokości ogranicznika, dokręcając odpowiedni kołpak za pomocą dwóch śrub.
Ostrze trójzębne. Nakrętka mocująca (21) ma gwint lewostronny. Demontaż polega na włożeniu dołączonego klucza (22) do odpowiedniego otworu przekładni kątowej i ręcznym obracaniu ostrza (23) aż do dostania się klucza do wewnętrznego otworu. W ten sposób następuje zablokowanie rotacji. Wyjmujemy zawleczkę (24) i odkręcamy nakrętkę (21) w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Możemy teraz ściągnąć podkładkę (25), tulejkę zewnętrzną (26) i w końcu same ostrze (23). Przy montażu upewniamy się, czy rowki pierścienia wewnętrznego (27) pasują idealnie do przekładni kątowej (17). Ostrze montujemy w kolejności odwrotnej do demontażu. Na końcu, przed wyjęciem klucza (22), wkładamy zawleczkę (24).
Głowica żyłkowa. Głowica (28) ma gwint lewostronny. Jej demontaż i montaż przebiega w sposób podobny jak przy demontażu i montażu ostrza (nie występują tu: zawleczki, nakrętki, podkładki i tulejki wewnętrznej). W modelu ST 26 J za pomocą odpowiedniego klucza blokujemy obrót wałka a głowicę zdejmujemy odkręcając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
OBSŁUGA:
Urządzenia są wyposażone w silnik dwusuwowy, który wymaga skomponowania mieszanki benzyny i oleju smarowego. Używamy tylko oleju syntetycznego najwyższej jakości, specjalnego dla silników dwusuwowych. Używanie tych olejów pozwala na otrzymanie mieszanki 2%, gdzie 1 część oleju przypada na 50 części benzyny. Nie należy używać mieszanek przechowywanych dłużej niż 2-3 miesiące.
Uruchomienie – zobacz poradnik.
Szybkość przyrządu tnącego jest regulowana przez napęd przyspiesznika (30) umieszczony na uchwycie tylnym (31) lub na prawym uchwycie tulei (32). Uruchomienie przyspiesznika możliwe jest tylko wtedy, gdy jednocześnie naciskana jest dźwignia blokady (33). Ruch przeniesiony jest z silnika na wałek obrotowy za pomocą sprzęgła masy odśrodkowej, które uniemożliwia obrót wałka, kiedy silnik pracuje na minimalnych obrotach. Podczas pierwszych 6-8 godzin użytkowania urządzenia należy unikać pracy silnika na najwyższych obrotach.
Do urządzenia dołączony jest regulowany pas nośny. Jeśli maszyna jest wyposażona w więcej punktów zaczepienia, należy wykorzystać najodpowiedniejsze miejsce zaczepienia dla utrzymania wyważenia urządzenia. Używamy zawsze systemu zaczepienia odpowiedniego do ciężaru maszyny i zastosowanego przyrządu do cięcia:
- przy kosach do 7,5 kg wyposażonych w głowice tnące lub ostrze trójzębne lub czterozębne muszą być używane modele zawieszenia z pasem pojedynczym lub podwójnym,
- przy kosach powyżej 7,5 kg wyposażonych w ostrze w formie piły może być używany model zawieszenia z podwójnym pasem.
Pas pojedynczy musi przechodzić nad lewą łopatką, w kierunku prawego boku (A). Pas podwójny musi być założony z podparciem i zaczepem sprężynowym umieszczonymi po prawej stronie; zaczepem z przodu; ze skrzyżowaniem pasów na plecach operatora i sprzączką prawidłowo zapiętą po lewej stronie (B). Pasy muszą być napięte, aby móc równomiernie rozkładać ciężar na plecach.
Do cięcia używać tylko żyłki nylonowej o odpowiedniej średnicy.
Urządzenie jest wyposażone w głowicę Tap&Go. Dla wydłużenia żyłki tnącej uderzamy głowicą w grunt przy silniku na maksymalnych obrotach. Żyłka zostanie automatycznie wysunięta i przycięta do wymaganej długości przez specjalny obcinak (34).
KONSERWACJA:
Czyszczenie filtra powietrza znajdującego się pod pokrywą (35) – co 8-10 godzin pracy. Czyszczenie dokonujemy wodą i mydłem.
Przekładnia kątowa – po odkręceniu śruby (29) smarujemy przy pomocy smaru na bazie litu.
Wymiana żyłki tnącej – zgodnie z rysunkiem (C). Pojemność szpuli to 6 metrów (2x3m) żyłki o zalecanej grubości. W modelu ST 26 J głowicę rozbieramy przez obrót części wewnętrznej w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pojemność szpuli w tym modelu to 5,4 metra (2x2,7m) żyłki o zalecanej grubości.