Kosy spalinowe BJ 335 D i BJ 345 D Stiga

Urządzenia przeznaczone do cięcia trawy i roślinności nie drewnopodobnej przy pomocy drutu nylonowego (np. na bokach rabat, plantacji, murków, ogrodzeń lub zielonych przestrzeni o ograniczonej powierzchni, dla wykończenia cięcia wykonanego przy pomocy kosiarki), cięcia traw wysokich, suchych pędów, gałęzi i krzewów drewnopodobnych o średnicy do 2cm przy pomocy ostrzy metalowych i plastykowych.

MONTAŻ:
Uchwyt instalujemy jak w modelu SB 34 D.
Osłony. Zabezpieczenie używane wraz z tarczą trójzębną lub czterozębną (1) jest przymocowane do przekładni kątowej (2) za pomocą dwóch śrub (3) umieszczonych w dwóch najbardziej zewnętrznych otworach osłony (4). Zabezpieczenie używane wraz z głowicą żyłkową jest przymocowane do przekładni kątowej (2) za pomocą dwóch śrub (5) umieszczonych w dwóch najbardziej zewnętrznych otworach osłony (6). Zabezpieczenie dodatkowe (7), używane wraz z głowicą żyłkową, mocujemy wkładając zaczepy (8) w odpowiednie otwory i dociskając, aż do momentu zatrzaśnięcia.
Tarcza tnąca. Demontażu dokonujemy za pomocą znajdującego się w wyposażeniu klucza (9), który wkładamy do odpowiedniego otworu przekładni kątowej. Obracamy ręcznie tarczę tnącą (10) aż do dostania się klucza do wewnętrznego otworu, blokując tym samym rotację. Zdejmujemy czaszę (11) odkręcając śrubę centralną (12) w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Ściągamy pierścień zewnętrzny (13) i samą tarczę (10). Przy montażu upewniamy się, czy rowki pierścienia wewnętrznego (14) pasują idealnie do przekładni kątowej. Montujemy tarczę (10) i pierścień zewnętrzny (13). Zakładamy czaszę (11) dokręcając ją do końca w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Głowica żyłkowa. Demontażu dokonujemy za pomocą znajdującego się w wyposażeniu klucza (9), który wkładamy do odpowiedniego otworu przekładni kątowej. Obracamy ręcznie głowicę żyłkową (15) aż do dostania się klucza do wewnętrznego otworu, blokując tym samym rotację. Zdejmujemy głowicę odkręcając ją w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Przy montażu upewniamy się, czy rowki pierścienia wewnętrznego (14) pasują idealnie do przekładni kątowej. Montujemy głowicę (15) dokręcając ją w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

OBSŁUGA:
Urządzenia są wyposażone w silnik dwusuwowy, który wymaga skomponowania mieszanki benzyny i oleju smarowego. Używamy tylko oleju syntetycznego najwyższej jakości, specjalnego dla silników dwusuwowych. Używanie tych olejów pozwala na otrzymanie mieszanki 2%, gdzie 1 część oleju przypada na 50 części benzyny. Nie należy używać mieszanek przechowywanych dłużej niż 2-3 miesiące. Proporcje oleju smarowego do benzyny przedstawia poniższa tabela.

Uruchomieniezobacz poradnik.
Szybkość przyrządu tnącego jest regulowana przez napęd przyspiesznika (16) umieszczony na prawym uchwycie (17). Uruchomienie przyspiesznika możliwe jest tylko wtedy, gdy jednocześnie naciskana jest dźwignia blokady (18). Ruch przeniesiony jest z silnika na wałek obrotowy za pomocą sprzęgła masy odśrodkowej, które uniemożliwia obrót wałka, kiedy silnik pracuje na minimalnych obrotach. Podczas pierwszych 6-8 godzin użytkowania urządzenia należy unikać pracy silnika na najwyższych obrotach.
Do urządzenia dołączony jest regulowany pas nośny. Sposób jego używania - jak w modelu SB 34 D.
Jako element tnący możemy wykorzystać:
- tarczę tnącą trójramienną – odpowiednią do cięcia krzaków i małych krzewów o średnicy poniżej 2cm,
- tarczę tnącą czteroramienną – odpowiednią do cięcia silnych traw na dużych przestrzeniach,
- głowicę żyłkową – do cięcia wysokiej trawy w pobliżu ogrodzeń, murów, fundamentów, chodników, wokół drzew itp., lub przy kompletnym czyszczeniu jednej specjalnej części ogrodu,
- tarczę w formie piły (19)(jeśli dozwolona) – odpowiednia do cięcia opornych krzewów, krzaków i małych drzewek o średnicy pnia poniżej 6cm; tniemy szybkim ruchem wykonanym w kierunku gałęzi lub pnia do ścięcia, z silnikiem na maksymalnych obrotach; unikamy używania prawej strony ostrza. Ostrze to nie jest ostrzem odwracalnym.
Urządzenie jest wyposażone w głowicę Tap&Go. Dla wydłużenia żyłki tnącej uderzamy głowicą w grunt przy silniku na maksymalnych obrotach. Żyłka zostanie automatycznie wysunięta i przycięta do wymaganej długości przez specjalny obcinak (20).

KONSERWACJA:
Czyszczenie filtra powietrza – co 8-10 godzin pracy. Czyszczenie dokonujemy wodą i mydłem.
Przekładnia kątowa – smarujemy przy pomocy smaru na bazie litu.
Wymiana żyłki tnącej – jak w modelu SB 34 D. Pojemność szpuli to 6 metrów (2x3m) żyłki o zalecanej grubości.
 





Zobacz także: