Urządzenia przeznaczone do cięcia trawy i roślinności nie drewnopodobnej przy pomocy drutu nylonowego (np. na bokach rabat, plantacji, murków, ogrodzeń lub zielonych przestrzeni o ograniczonej powierzchni, dla wykończenia cięcia wykonanego przy pomocy kosiarki), cięcia traw wysokich, suchych pędów, gałęzi i krzewów drewnopodobnych o średnicy do 2cm przy pomocy ostrzy metalowych i plastykowych.
MONTAŻ:
Uchwyt w modelu SB 425 HD instalujemy jak w modelu SB 34 D. W modelu SB 435 HD odkręcamy dodatkowo gałkę centralną (1) i zdejmujemy kołpak (2). Uchwyt (3) wkładamy w gniazdo pamiętając, aby dźwignie kierujące znajdowały się po prawej stronie. Po ustawieniu uchwytu w najodpowiedniejszej pozycji roboczej, ustawienie blokujemy przez dokręcenie gałki (1).
Osłony instalujemy jak w modelu BJ 345 D.
Tarcze tnące. W modelu SB 435 HD instalujemy jak w modelu BJ 345 D. W modelu SB 425 HD demontaż polega na zblokowaniu rotacji przekładni kątowej (4) za pomocą klucza (5) i zdjęciu czaszy (6) po wcześniejszym odkręceniu nakrętki (7) (w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara). Ściągamy tulejkę zewnętrzną (8) i samą tarczę (9).
Głowicę żyłkową instalujemy jak w modelu BJ 345 D.
OBSŁUGA:
Urządzenia są wyposażone w silnik czterosuwowy, który nie wymaga dodawania żadnego oleju do benzyny. Zastosowanie mieszanki niszczy silnik i powoduje utratę gwarancji. Używamy tylko benzyny bezołowiowej. Silniki są wyposażone w wewnętrzny filtr paliwa.
Każdy silnik czterosuwowy wymaga za to zastosowania oleju silnikowego wlewanego jednak w osobny otwór i zbiornik (10). Używamy tylko oleju dobrej jakości, specyficznego do silników czterosuwowych, wysoko oczyszczonego, klasy SF-SG i stopniu lepkości SAE 10W-30. Poziom oleju możemy sprawdzać za pomocą nakrętki z bagnetem (11). W modelu SB 425 HD pojemność zbiornika oleju wynosi 0,08 litra, w modelu SB 435 HD odpowiednio 0,10 litra.
Uruchomienie – zobacz poradnik.
Czynności obsługowe przy uruchamianiu jak w modelu BJ 345 D.
Do urządzenia dołączony jest regulowany pas nośny. Jeśli maszyna jest wyposażona w więcej punktów zaczepienia, należy wykorzystać najodpowiedniejsze miejsce zaczepienia dla utrzymania wyważenia urządzenia. Używamy zawsze systemu zaczepienia odpowiedniego do ciężaru maszyny i zastosowanego przyrządu do cięcia:
- przy kosach do 7,5 kg wyposażonych w głowice tnące lub ostrze trójzębne lub czterozębne muszą być używane modele zawieszenia z pasem pojedynczym lub podwójnym,
- przy kosach powyżej 7,5 kg wyposażonych w ostrze w formie piły może być używany model zawieszenia z podwójnym pasem.
Jako element tnący możemy wykorzystać:
- tarczę tnącą trójramienną – odpowiednią do cięcia krzaków i małych krzewów o średnicy poniżej 2cm,
- tarczę tnącą czteroramienną – odpowiednią do cięcia silnych traw na dużych przestrzeniach,
- głowicę żyłkową – do cięcia wysokiej trawy w pobliżu ogrodzeń, murów, fundamentów, chodników, wokół drzew itp., lub przy kompletnym czyszczeniu jednej specjalnej części ogrodu,
- tarczę w formie piły (jeśli dozwolona) – odpowiednia do cięcia opornych krzewów, krzaków i małych drzewek o średnicy pnia poniżej 6cm; tniemy szybkim ruchem wykonanym w kierunku gałęzi lub pnia do ścięcia, z silnikiem na maksymalnych obrotach; unikamy używania prawej strony ostrza. Ostrze to nie jest ostrzem odwracalnym.
Urządzenie jest wyposażone w głowicę Tap&Go. Dla wydłużenia żyłki tnącej uderzamy głowicą w grunt przy silniku na maksymalnych obrotach. Żyłka zostanie automatycznie wysunięta i przycięta do wymaganej długości przez specjalny obcinak (12).
KONSERWACJA:
Czyszczenie filtra powietrza znajdującego się pod pokrywą – co 8-10 godzin pracy. Czyszczenie dokonujemy wodą i mydłem.
Przekładnia kątowa – smarujemy przy pomocy smaru na bazie litu.
Wymiana żyłki tnącej – jak w modelu SB 34 D. Pojemność szpuli to 5 metrów (2x2,5m) żyłki o zalecanej grubości.
Dodatkowo okresowo wymieniamy olej silnikowy. Robimy to opróżniając zbiornik z ciepłego jeszcze oleju silnikowego. Opróżnienia dokonujemy przez ten sam otwór wlewowy, którym olej został wcześniej wlany (10). Pierwszej wymiany dokonujemy po pierwszym miesiącu użytkowania lub po pierwszych 10 godzinach użytkowania. Następnych wymian dokonujemy co pół roku lub po każdych przepracowanych 50 godzinach.