Sekatory elektryczne Stiga - porównaj modele

Zaletą urządzeń elektrycznych jest niewielka waga połączona ze sporą mocą. Nie inaczej jest przy okazji sekatorów. Za pomocą nożyc elektrycznych do żywopłotów możemy szybko i sprawnie przyciąć większe powierzchnie, albo ułatwić sobie pracę i wstępnie przyciąć żywopłot, by ostatecznego kształtu nadać mu nożycami ręcznymi.
Dobry sekator elektryczny powinien posiadać wygodny uchwyt z szerokim, dwuręcznym włącznikiem, odciążenie dla kabla elektrycznego zapobiegające niezamierzonemu rozłączeniu kabla zasilającego i tarczę ochronną. Ze względów bezpieczeństwa ważny jest fakt jak najszybszego zatrzymania się noży po wyłączeniu urządzenia. Nie powinien on przekraczać dziesiątych części sekundy.

Użycie sekatora elektrycznego związane jest z podłączeniem go do prądu za pomocą przedłużacza elektrycznego. Należy przy tym używać przedłużaczy dopuszczonych do używania na zewnątrz. Przekrój przewodów musi wynosić dla długości do 75 metrów co najmniej 1,5 mm2. Nie zapominajmy, że przedłużacze o długości powyżej 30 metrów powodują zmniejszenie wydajności urządzenia.
Sekatory elektryczne Stiga zostały wyposażone w dwuręczne przełączniki bezpieczeństwa. Należy je nacisnąć równocześnie, by sekator włączyć. Sekator zatrzyma się już po puszczeniu jednego z przełączników.

Sekator elektryczny SH 47 Stiga

Sekator elektryczny SH 54 Stiga

Sekator elektryczny SH 505 Stiga

 

1. - Podwójny włącznik/wyłącznik.
2. - Tarcza ochronna.
3. - Belka z nożami.

 Młode pędy lepiej przycinać ruchem koszącym, starsze i grubsze gałęzie będą wymagały ruchów piłujących. Zbyt grube dla noża gałęzie zaleca się podpiłowywać. Zamontowane noże obliczone są na długotrwałą eksploatację bez obsługi technicznej, a użytkowane zgodnie z przeznzczeniem nie wymagają dodatkowego ostrzenia. Ich prawidłowy stan techniczny zależy min. od regularnego czyszczenia i smarowania noży po dokonanym cięciu. Noże czyścimy przy pomocy suchej szmatki bądź szczotki.

1. - Podwójny włącznik/wyłącznik.
2. - Tarcza ochronna.
3. - Belka z nożami zakończona widoczną ochroną przed uderzeniami.

Prostą metodą na uzyskanie jednakowej wysokości żywopłotu jest zastosowanie pomocniczego sznura. Naciągamy go na żądanej wysokości, ustalamy poziom i przycinamy na ustalonym pułapie.
Dobrym pomysłem służącym poprawie warunków pracy i bezpieczeństwa jest zastosowanie podczas cięcia ochronników słuchu i okularów ochronnych. Są to w miarę tanie akcesoria, które dodatkowo możemy wykorzystać także podczas użytkowania podkaszarek żyłkowych i pilarek.

 

1. - Zabezpieczenie przewodu elekrtycznego (odciążnik).
2. - Tarcza ochronna.
3. - Belka z nożami zakończona ochroną przed uderzeniami.

Elementy bezpieczeństwa:

Podwójny włącznik/wyłącznik - sekator załącza się i eksploatuje, stosując obie ręce. Po zwolnieniu jednego z elementów przełączających noże sekatora zatrzymują się po ok. 0,5 sek.
Belka zabezpieczająca - odsunięty od krawędzi nóż zmniejsza zagrożenie pocięcia w przypadku niezamierzonego kontaktu z ciałem.


Ochrona przed uderzeniem - wystająca prowadnica zapobiega, aby nieprzyjemne odrzuty noża powstające przy kontakcie z twardymi przedmiotami (ściany, podłoża), nie zostały przekazywane na osobę tnącą.
Zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe - chroni przekładnię przed uszkodzeniem mechanicznym w przypadku blokady noży.

Zestawienie parametrów technicznych sekatorów elektrycznych Stiga:

Model
Sekator SH 505
Nr art.
254045002/07
Moc
450 W
500 W
450 W
Długość cięcia
45 cm
55 cm
50 cm
Odstęp między zębami
16 mm
18 mm
24 mm
Obroty
3 400 min-1
3 400 min-1
3 400 min-1
Przekładnia 2-stopniowa
-
-
x
Obracana głowica
-
-
-
Odciążenie kabla
x
x
x
Podwójny włącznik
x
x
x
Zderzak ochronny
x
x
x
Waga
3,3 kg
3,45 kg
3,9 kg

 

 

Zobacz także: