Maszyny są przeznaczone wyłącznie do użytku prywatnego i nie należy ich używać do zastosowań profesjonalnych. Służą do rozdrabniania materiału organicznego: suche rośliny, gałązki, patyki i gałęzie.
Rębarka Bio Power 2100 Stiga |
MONTAŻ
Otwieramy obudowę (1), zwalniając pokrętło (2), aby uzyskać dostęp do otworów montażowych nogi. Mocujemy nogi, używając dwóch wkrętów (3), które dokręcamy dołączonym kluczem imbusowym. Następnie montujemy oś kół (4). Używamy do tego dwóch śrub i nakrętek, które dokręcamy za pomocą załączonych kluczy. Koła (5) nasuwamy na osie. Montujemy ucha (6)na końcach osi, wbijając je młotkiem. Na koniec na koła zakładamy kołpaki (7).
URUCHOMIENIE
Maszynę uruchamiamy przez naciśnięcie zielonego przycisku (8), zatrzymujemy natomiast naciskając czerwony przycisk (9).
Urządzenie wyposażono w zintegrowane zabezpieczenie silnika, które chroni go przed przeciążeniem. W razie blokady, po kilku sekundach prąd zostanie odcięty i silnik zatrzyma się. Po incydencie zablokowania należy odłączyć kabel elektryczny, otworzyć osłonę (1), usunąć zablokowany materiał, zamknąć osłonę, odczekać co najmniej minutę po zatrzymaniu silnika. Dopiero wtedy możemy ponownie podłączyć kabel elektryczny i zresetować urządzenie poprzez naciśnięcie przycisku Reset (10).
Awaryjnie możemy wyłączyć rębarkę przez naciśnięcie czerwonego przycisku (9).
Dodatkowo maszyna jest wyposażona w odłącznik. W przypadku przerwy w dostawie prądu wyłącznik główny zostaje odłączony automatycznie. Ponowne uruchomienie następuje przez podłączenie wtyczki i włączenie włącznika głównego (8).
Maszynę wyposażono w blokadę elektryczną, która uniemożliwia uruchomienie silnika przy otwartej osłonie. Blokada składa się z bolca (11) połączonego ze zintegrowanym wyłącznikiem.
Minimalny przekrój przewodu powinien wynosić 3 x 1.5mm2.
ROZDRABNIANIE
W rozdrabniarce kompostowej można rozdrabniać następujące materiały: gałązki i gałęzie do 40mm średnicy, pozostałości po ściętych krzakach, pozostałości po przycinaniu żywopłotu, fragmenty roślin i inne pozostałości z ogrodu nadające się do rozdrobnienia. Ze względu na szybkie tępienie się elementów tnących nie zaleca się rozdrabniania korzeni oraz fragmentów roślin zabrudzonych ziemią. Przed rozpoczęciem pracy rębarkę można postawić na brezencie, plandece lub podobnym materiale. Ułatwi to zebranie i usunięcie rozdrobnionego materiału. Gałęzie należy rozdrabniać zaraz po ścięciu. Wyschnięte, stają się bardzo twarde, co powoduje zmniejszenie maksymalnej średnicy rozdrabniania. Duże ilości pozostałości ogrodowych zawierają dużo wody i łatwo się przyklejają. Takie materiały przez rozdrobnieniem należy pozostawić na klika dni do wysuszenia.
KOMPOSTOWANIE
Uzyskany po rozdrobnieniu materiał możemy :
- złożyć w stertę bezpośrednio na podłożu (kompostowanie na zimno)
- umieścić w pojemniku plastykowym, skrzyni drewnianej, pojemniku szkieletowym lub podobnym (kompostowanie na zimno)
- umieścić w izolowanym pomieszczeniu kompostowym; ciepło jest wówczas utrzymywane przez dłuższy czas, a proces rozkładu trwa również w okresie zimowym. Ta metoda daje szybsze rezultaty (kompostowanie na ciepło)
- rozrzucić bezpośrednio w ogrodzie (kompostowanie powierzchniowe).
WYMIANA/OBRACANIE NOŻY
Maszyna jest wyposażona w dwa noże. Każdy nóż ma dwa ostrza, z których tylko jedno jest używane. Drugie ostrze jest rezerwowe. Dzięki temu noże można obracać. Kiedy obydwa ostrza zużyją się, noże należy wymienić. Aby to zrobić należy kolejno:
- odłączyć kabel elektryczny
- otworzyć osłonę (1)
- zablokować wirnik, umieszczając dołączony klucz (12)
- odkręcić wkręty noża dołączonym kluczem imbusowym (13)
- obrócić/wymienić nóż i dokręcić wkręty
- wyjąć klucz.
Rębarka Bio Quiet 2100 Stiga Rębarka Bio Quiet 2500 Stiga |
MONTAŻ
Obracamy rębarkę do góry nogami na miękkim podłożu. Montujemy nóżki (1) używając: 4 śrub, 4 podkładek sprężystych i 4 podkładek płaskich (2). Montujemy wałek (3) na nogach używając dwóch śrub i dwóch nakrętek (dokręcamy dołączonym narzędziem). Zakładamy koła (4) na końce wałka. Instalujemy zaślepki na końcach osi, wbijając je młotkiem. Następnie montujemy kosz zasilający (5) wciskając go w otwory w rębarce (nie można uruchomić rębarki bez zamontowanego kosza zasilającego).
URUCHOMIENIE
Obroty silnika muszą całkowicie ustać, aby ponowne uruchomienie silnika było możliwe. Przed uruchomieniem silnika należy także sprawdzić, czy przełącznik (8) nie znajduje się w centralnej pozycji. Ma on trzy pozycje, z czego używane są tylko dwie zewnętrzne. jeśli zatem znajduje się on w pozycji centralnej, nie będzie można uruchomić urządzenia. Przełącznik ten służy do zmiany kierunku obrotów.
Maszynę uruchamiamy przez naciśnięcie zielonego przycisku (6), zatrzymujemy natomiast naciskając czerwony przycisk (7).
Urządzenie wyposażono w zintegrowane zabezpieczenie silnika (9), które chroni go przed przeciążeniem. W razie blokady, po kilku sekundach prąd zostanie odcięty i silnik zatrzyma się. Po incydencie zablokowania należy odczekać co najmniej minutę po zatrzymaniu silnika. Dopiero wtedy możemy dokonać resetowania zabezpieczenia silnika przez naciśnięcie przycisku (9). Aby pozbyć się materiału, który zablokował silnik należy skorzystać z przełącznika zmiany kierunku obrotów (8) - możemy go użyć po naciśnięciu czerwonego wyłącznika.
Awaryjnie możemy wyłączyć rębarkę przez naciśnięcie czerwonego przycisku.
Dodatkowo maszyna jest wyposażona w odłącznik. W przypadku przerwy w dostawie prądu wyłącznik główny zostaje odłączony automatycznie. Ponowne uruchomienie następuje przez podłączenie wtyczki i włączenie włącznika głównego.
ROZDRABNIANIE
W rozdrabniarce kompostowej można rozdrabniać następujące materiały: gałązki i gałęzie do 40mm średnicy, pozostałości po ściętych krzakach, pozostałości po przycinaniu żywopłotu, fragmenty roślin i inne pozostałości z ogrodu nadające się do rozdrobnienia. Ze względu na szybkie tępienie się elementów tnących nie zaleca się rozdrabniania korzeni oraz fragmentów roślin zabrudzonych ziemią. Przed rozpoczęciem pracy rębarkę można postawić na brezencie, plandece lub podobnym materiale. Ułatwi to zebranie i usunięcie rozdrobnionego materiału. Rozdrobniony materiał podaje się do kosza zasilającego i zakładając, że materiał ten nie jest zbyt duży, zostaje on automatycznie przeciągnięty w dół do noży przez wolno obracający się nóż spiralny. Gałęzie należy rozdrabniać zaraz po ścięciu. Wyschnięte, stają się bardzo twarde, co powoduje zmniejszenie maksymalnej średnicy rozdrabniania. Duże ilości pozostałości ogrodowych zawierają dużo wody i łatwo się przyklejają. Takie materiały przez rozdrobnieniem należy pozostawić na klika dni do wysuszenia.
REGULACJA PRZECIWUCHWYTU/NOŻA
Mechanizm tnący składa się z noża obrotowego i przeciwuchwytu. Aby zapewnić optymalne rozdrabnianie, szczelina między nożem i przeciwuchwytem powinna wynosić 0mm. Reguluje się ją na etapie produkcji, dlatego przy pierwszym użyciu nie trzeba jej regulować. Jednak z czasem jakość rozdrabniania może ulec pogorszeniu. Korzystamy wtedy z możliwości regulacyjnych. Podczas tych czynności maszyna przez cały czas powinna podawać w dół. Aby to zrobić, należy kolejno:
- uruchomić maszynę
- za pomocą dołączonego klucza imbusowego powoli obracać wkręt (10) zgodnie z ruchem wskazówek zegara
- przerwać obracanie, kiedy zacznie być słyszalne tarcie, a przez otwór wylotowy zaczną spadać drobne fragmenty aluminium.
Szczelina między nożem i przeciwuchwytem ponownie wynosi 0mm.