Podkaszarki elektryczne Stiga - dobierz model dla Twojego ogrodu

Urządzenia są przeznaczone do cięcia trawnika i nadania trawnikowi ostatecznego kształtu. Inne użycie, jak np. cięcie zarośli i żywopłotu lub dużych powierzchni trawnika uchodzi za niezgodne z przeznaczeniem. Podcinarkę używać tylko do cięcia trawy i chwastów min. przy murach, płotach, drzewach, grządkach, pod schodami, na tarasach, pod krzakami i żywopłotami oraz na stokach.

 

SGT 350
ST 350 J

MONTAŻ:
Dla oszczędności miejsca przy transporcie i przechowywaniu przycinarka rozłożona jest na dwie części. Należy wetknąć górną część przycinarki w dolną i trwale zsunąć obie połówki do oporu. Obie połówki przycinarki zostaną w ten sposób połączone ze sobą na trwale. Przycinarka nie powinna być potem nigdy więcej rozkładana na części.
Na korpus przycinarki (1) zakładamy osłonę ochroną (2) w ten sposób, aby obie okrągłe prowadnice na obudowie (3) były osadzone dokładnie w otworach osłony ochronnej. Wciskamy mocno osłonę ochronną na korpus przycinarki i wkręcamy w celu zamocowania obie znajdujące się w komplecie śruby (jeśli są załączone). Zwracamy uwagę, aby osłona ochronna nie została osadzona odwrotnie na obudowie. Wystająca krawędź musi wskazywać do tyłu, w stronę uchwytu. W celu ochrony przed skaleczeniami przez system do odcinania żyłek (4) została na pokrywie urządzenia (na ostrze noża) nałożona ochrona z tworzywa sztucznego w jaskrawym kolorze. Ochronę tą należy koniecznie usunąć przed użyciem podkaszarki, a nałożyć ponownie w przypadku konieczności przechowywania lub transportu urządzenia.

OBSŁUGA:
Minimalny przekrój przedłużacza to 1,5mm2. Nie ścinać mokrej trawy i nie używać podczas deszczu. Na zboczach kosić tylko poprzecznie do stoku.
Po podłączeniu wtyczki (5) do przewodu zasilającego, robimy z przewodu elektrycznego pętlę i wsadzamy ją do otworu w uchwycie, a następnie przekładamy przez szczelinę rękojeści w celu odciążenia przewodu (A).
Włączanie polega na naciśnięciu włącznika (6). Podczas koszenia podcinarką poruszamy równomiernie w obie strony na małych obszarach trawnika. W miarę możliwości kosimy lewą połową, bowiem ścięta trawa, pył i kamienie będą wyrzucane do przodu. Najlepsze efekty osiągniemy trzymając sprzęt nachylony ukośnie w lewo pod kątem 30o.
Nastawianie żyłki tnącej przeprowadzamy po stwierdzeniu spadającej wydajności cięcia. Włączamy podcinarkę i trzymamy nad powierzchnią trawnika, po czym stukamy głowicą (7) o podłoże. Żyłka zostanie nastawiona przez stuknięcie tylko wtedy, jeśli długość żyłki wynosi przynajmniej 2,5cm. Jeśli żyłka jest krótsza podkaszarkę należy wyłączyć, nacisnąć wkład głowicy (7) aż do oporu i wyciągnąć końcówkę żyłki. Urządzenie zostało wyposażone w ostrze do odcinania nitki tnącej (4), które skraca żyłkę zawsze do wymaganej długości.
Wymiana szpuli z żyłką. Przy wyłączonym urządzeniu naciskamy blokady na boku głowicy tnącej (8) i zdejmujemy pokrywę głowicy tnącej. Wyjmujemy pustą szpulę żyłkową i zakładamy nową szpulę w taki sposób, aby przez każdy otwór na boku głowicy wystawała jedna końcówka żyłki. Zwracamy uwagę na poprawne ułożenie sprężyny pod szpulą. Następnie ponownie zakładamy pokrywę (zablokowania powinny poprawnie zazębić się).

 

SGT 600
ST 500

MONTAŻ: montaż osłony ochronnej (1) jak w modelu wyżej.

OBSŁUGA:
Minimalny przekrój przedłużacza to 1,5mm2. Nie ścinać mokrej trawy i nie używać podczas deszczu. Na zboczach kosić tylko poprzecznie do stoku.
Podłączenie jak w modelu wyżej.
Ustawianie długości drążka jest możliwe po naciśnięciu przycisku (2). Ustawienie może przyjąć 3 dostępne pozycje zazębienia. Dodatkowo za pomocą regulowanego uchwytu przedniego (3) możemy ustawić urządzenie w jak najbardziej optymalnej pozycji. Kąt nachylenia głowicy ustalamy po naciśnięciu przycisku (4). Istnieje możliwość doprowadzenia go do dwóch dalszych pozycji w stosunku do rękojeści: pozycja środkowa nadaje się do wygodnego doprowadzenia urządzenia do cięcia trawy pod przeszkody (krzewy, meble ogrodowe), dolna pozycja przeznaczona jest do cięcia krawędzi. Nastawienie dla cięcia krawędzi wymaga dodatkowo przekręcenia uchwytu (5) o 180o. Uchwyt można przekręcać o 180o jedynie w przypadku maksymalnej lub minimalnej długości rury (nie w pozycji pośredniej).
Podczas koszenia podcinarką poruszamy równomiernie w obie strony na małych obszarach trawnika. W miarę możliwości kosimy lewą połową, bowiem ścięta trawa, pył i kamienie będą wyrzucane do przodu. Najlepsze efekty osiągniemy trzymając sprzęt nachylony ukośnie w lewo pod kątem 30o.
Nastawianie żyłki tnącej. Model jest wyposażony w pełni automatyczną regulację długości żyłki. Oznacza to, że żyłka wydłuża się w ramach normalnej eksploatacji przy pomocy automatycznego systemu wydłużania wykorzystującego siłę odśrodkową. Na całkowite zużycie się żyłki wykazuje zmniejszenie mocy tnącej i wyczuwalne wyższe obroty. Urządzenie wyposażono w ostrze do odcinania żyłki tnącej, które skraca żyłkę zawsze do wymaganej długości.
Wymiana szpuli z żyłką jak w modelu wyżej.



 

Zobacz także: