Pielęgnacja trawników - poradnik

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga zainwestowania nieco naszej uwagi i pracy. Jego zdrowy, żywozielony kolor, właściwa gęstość to efekty prac pielęgnacyjnych, jakie powinniśmy wykonać. Przyczyn kłopotów z trawnikiem należy często szukać w wypadkowej naszych zaniechań i braku czasu w trakcie całego sezonu wegetacyjnego. Wskazanie zatem jednej przyczyny złego stanu murawy będzie bardzo trudne. Podobnie będzie z przywracaniem trawnika do właściwej formy. Tylko kompleksowe podejście jest w stanie przynieść sukces. Pojedyncze zabiegi mogą przynieść krótkotrwałą poprawę, jednak zazwyczaj nie likwidują przyczyn. Oto kompleksowe zestawienie koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sięgnijmy do źródeł. U podstaw właściwego wzrostu różnych gatunków traw na naszym trawniku jest odpowiedni dobór mieszanki nasiennej. Niewątpliwie istotnym elementem jest tu nasza chęć uzyskania odpowiedniego efektu - trawnik musi spełniać nasze oczekiwania. Ale jeszcze istotniejszy jest dobór składu gatunkowego mieszanki traw, jakie wyrosną przed naszym domem, uwarunkowany możliwościami miejsca, gdzie przyjdzie jej rosnąć. Jeśli nie decydujemy się na sprowadzenie dobrej jakościowo ziemi, musimy bazować na tym co mamy. Sianie wymagających gatunków traw na gleby piaszczyste, mało żyzne i o małej pojemności wodnej jest pierwszą pomyłką, której możemy i powinniśmy uniknąć.
Poniższa tabela charakteryzuje pokrótce najważniejsze gatunki traw stosowane w mieszankach:

 

Do niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy: nawożenie nawozami zawierającycmi azot, fosfor i potas, wapnowanie, użyźnianie kompostem, usuwanie liści, wyczesywanie filcu, aerację oraz wertykulację (często połączoną z piaskowaniem) i oczywiście właściwe koszenie oraz nawadnianie a także zwalczanie pojawiających się konkurentów traw - chwastów.

 

1. Nawożenie i wapnowanie. Co 2-3 lata glebę pod trawnikiem należy poddawać analizie i pod kątem uzyskanych wyników poddawać wapnowaniu oraz jesiennemu nawożeniu fosforem (stymuluje rozwój silnego systemu korzeniowego) i potasem (`hartuje' trawę czyniąc ją mniej podatna na przymrozki i suszę). Nawożenie azotowe powinno zapewniać dawkę od 100kg azotu na rok dla trawników wieloletnich do 240kg azotu na rok dla trawników nowozakładanych. Planowana dawka azotu powinna zostać rónomiernie podzielona i zaaplikowana od rozpoczęcia okresu wegetacji do końca czerwca (trawnik wieloletni) lub do końca sierpnia (trawnik nowozakładany) - zobacz poniższe przykładowe zestawienie:

           1. - trawniki wieloletnie - czysty azot [kg/ha]
           2. - trawniki nowozałożone - czysty azot [kg/ha]
           3. - wapnowanie - dawka uśredniona.

Ostatnie nawożenie azotowe stosujemy pod koniec sierpnia. Później możemy stosować jedynie nawozy z obniżoną dawką azotu (tzw. jesienne). Podczas suszy wstrzymujemy nawożenie azotowe. Najlepszym momentem do nawożenia jest bezpośredni okres po skoszeniu trawy. Wapnowanie przeprowadzamy raz na 3-4 lata (dopiero po takim okresie wapń przenika do warstwy korzeniowej) jeśli pH spadnie ponizej 5,5. Stosujemy dolomit lub kredę nawozową.

 

2. Użyźnianie kompostem. Zabieg poprawiający strukturę gleby, ożywiający działanie glebowej mikroflory i mirofauny, dostarczający składników pokarmowych. Unikamy ryzyka przenawożenia. Dobrze rozłożony kompost rozsypujemy na trawniku.

3. Usuwanie liści i wyczesywanie filcu. Zabieg przeprowadzamy jesienią. Nafromadzenie rozkładającej się materii organicznej moze utworzyć szczelną, nieprzepuszczalną warstwę. Taka warstwa to dobra pożywka dla niepożądanych grzybów chorobotwórczych. Liście możemy usuwać nie tylko ręcznie - pomocne mogą się okazać dmuchawy.

 

4. Aeracja lub wertykulacja. Zabieg poprawiający napowietrzenie wierzchniej warstwy gleby. Osusza glebę zbyt wilgotną, przez co zapobiega inwazji mchów i szkodników owadzich. Wertykulatory i aeratory pomagają także w usuwaniu filcu. Po przeprowadzeniu zabiegu możemy trawnik piaskować. Niewielka ilość rozsypanego piasku wypełnia nam nacięcia pozostawione przez maszyny, polepszając rozwój nowych korzeni i powiększając gęstość trawnika.

 

5. Właściwe koszenie. Pierwsze koszenie przeprowadzamy, gdy trawnik osiągnie około 8cm wysokości. Kosimy wtedy na wysokość około 4-6cm. Wszystkie dalsze koszenia w w roku przeprowadzamy tak, by trawnik po skoszeniu osiągał od 2,5 do 4cm. W sprzyjającej wzrostowi pogodzie kosimy raz na tydzień.

 

6. Nadawnianie. Dla trawników nowozakładanych nawadnianie rozpoczynamy po siewie i kontynuujemy aż do uzyskania pełnych wschodów - tj. około 6 tygodni. Oczywiście podlewamy intensywnie w okresach suszy. Podlewamy rzadko (raz na tydzień) dużą ilością wody. Trawnik powinien otrzymywać około 40 litrów wody / m2 / tydzień. Okresowo trawnik przesuszamy, co zapobiega rozwojowi chorób grzybowych i wzmacnia system korzeniowy traw.