Kosiarki elektryczne PowerMaxTM są przeznaczone do strzyżenia trawników w ogrodzie i wokół niego. Nie wolno używać kosiarek na terenie o nachyleniu większym niż 20°. Aby zapobiec urazom, nie wolno używać kosiarek do przycinania krzaków, żywopłotów i krzewów, ani do cięcia pnączy lub trawy na dachach bądź w kwietnikach balkonowych. Ponadto, nie wolno używać kosiarek do kruszenia gałęzi ani do wyrównywania nierówności terenu.
PowerMax 32 |
MONTAŻ:
Przymocowanie dolnych uchwytów do korpusu. Umieszczamy śrubę (1) w otworze, w dolnym uchwycie (2), tak aby uchwyt wpasował się we wgłębienie (3). Zakładamy na śrubę (1) podkładkę (4) oraz nakrętkę motylkową (5), po czym dokręcamy nakrętkę (5). Procedurę powtarzamy z drugiej strony.
Przymocowanie górnego uchwytu do dolnego. Upewniamy się, że górny uchwyt (6) jest dopasowany do przycisku blokującego w górnej części gniazda wtykowego oraz że uchwyt górny i uchwyt dolny są właściwie ustawione. Zakładamy śrubę (7), podkładkę (8) i nakrętkę motylkową (9). Dokręcamy nakrętkę (9). Procedurę powtarzamy z drugiej strony. Mocujemy kabel do uchwytów za pomocą załączonych zacisków. Upewniamy się, że kabel nie jest zablokowany pomiędzy górnym i dolnym uchwytem.
Montaż pojemnika na trawę. Wsuwamy wypusty pojemnika (10) w odpowiadające im szczeliny dolnej części tak, by "wskoczyły" na miejsce. Wciskamy uchwyt pojemnika (11) w szczeliny w górnej części tak, by "wskoczył" na miejsce. Zaczynając od tylnej części pojemnika, umieszczamy cześć górną na dolnej, odpowiednio ustawiając zaciski (12). Upewniamy się, że zaciski są w odpowiednim położeniu, a następnie zamykamy je. Łączymy obie części, upewniając się, że zaciski są bezpiecznie połączone.
W przypadku większych obszarów koszenia, na których nie jest wymagane zbieranie trawy, można używać kosiarki bez pojemnika. Należy wówczas upewnić się, że klapka zabezpieczająca jest w pełni zamknięta. Konstrukcja klapki pozwala na pozostawianie skoszonej trawy z tyłu urządzenia.
Regulacja wysokości koszenia. Regulacji można dokonywać poprzez podnoszenie lub opuszczanie kół, przy pomocy dźwigni regulacji wysokości (13). Za jej pomocą można ustawić pięć wysokości koszenia (w zakresie 20 - 60mm). W przypadku większości trawników zaleca się średnią wysokość koszenia. Zbyt niskie koszenie może pogorszyć wygląd trawnika oraz skuteczność zbierania trawy.
OBSŁUGA:
Uruchamianie kosiarki. Podłączamy przedłużacz (14) do gniazda wtykowego (15). Tworzymy z kabla pętlę i przekładamy ją przez szczelinę (16). Dla zabezpieczenia, umieszczamy pętlę na haczyku i pociągamy kabel do siebie przez szczelinę. Podłączamy wtyczkę do gniazda sieciowego i włączamy zasilanie. Gniazdo wtykowe (15) posiada przycisk blokujący (17), który zapobiega przypadkowemu uruchomieniu kosiarki. Naciskamy i przytrzymujemy przycisk blokujący (17) na gnieździe wtykowym, a następnie dociskamy jedną z dźwigni Start/Stop (18) w kierunku górnego uchwytu (6). Dociskając dźwignię Start/Stop (18) do górnego uchwytu zwalniamy przycisk blokujący (17). Zamontowane są dwie dźwignie Start/Stop (symetrycznie). Do uruchomienia kosiarki można wykorzystać każdą z nich. Nie należy używać dźwigni Start/Stop w sposób przerywany.
Jeżeli wykorzystywane są przedłużacze, muszą one posiadać minimalny przekrój poprzeczny:
220-240V/ 50Hz do 20 m 1.5 mm2
220-240V/ 50Hz 20 - 50 m 2.5 mm2
Zatrzymywanie kosiarki polega na zwolnieniu nacisku na dźwignię Start/Stop (18).
Koszenie rozpoczynamy od brzegu trawnika znajdującego się najbliżej źródła zasilania, aby kabel układał się na obszarze skoszonym. W sezonie trawnik kosimy dwa razy w tygodniu, jednorazowo nie więcej niż jedną trzecią wysokości trawy. Nie należy przeciążać kosiarki. Koszenie długiej, gęstej trawy może spowodować spadek prędkości silnika, co łatwo poznać po innym dźwięku, jaki zaczyna on wydawać. Jeżeli prędkość silnika spadnie, można przeciążyć kosiarkę i doprowadzić do jej uszkodzenia. Podczas koszenia długiej i gęstej trawy, wykonanie pierwszego cięcia przy wyższym ustawieniu wysokości koszenia pomoże zmniejszyć obciążenie.
Silnik zabezpieczony jest wyłącznikiem bezpieczeństwa, który uruchamia się, gdy nóż kosiarki zaklinuje się lub w przypadku przeciążenia silnika. Gdy tak się stanie, wyłącz kosiarkę i wyjmij wtyczkę kabla z gniazda zasilającego. Wyłącznik bezpieczeństwa zostanie zresetowany jedynie wtedy, gdy zwolniona zostanie dźwignia Start/Stop. Zanim ponownie zaczniesz koszenie, usuń wszelkie zanieczyszczenia, które spowodowały zaklinowanie noża i odczekaj kilka minut aż wyłącznik bezpieczeństwa zresetuje się.
KONSERWACJA:
Bardzo istotne jest utrzymywanie kosiarki w czystości. Resztki trawy we wlotach powietrza lub pod korpusem stanowią potencjalną przyczynę pożaru. Trawę spod korpusu należy usuwać szczotką. Miękką szczotką usuwamy resztki trawy ze wszystkich wlotów powietrza (19), z dyszy wylotowej i z pojemnika na trawę. Wycieramy powierzchnię kosiarki suchą ściereczką. Do czyszczenia kosiarki nie wolno używać wody. Do czyszczenia nie należy używać środków chemicznych (w tym również benzyny) ani rozcieńczalników, ponieważ niektóre z nich mogą uszkodzić bardzo ważne plastikowe elementy.
Przechowywanie kosiarki.
Luzujemy nakrętki motylkowe (5 i 9), aby ułożyć uchwyty na korpusie kosiarki. Kosiarkę przechowujemy w suchym miejscu, w którym nie jest ona narażona na uszkodzenie.
PowerMax 36 PowerMax 42 |
MONTAŻ:
W produkcie dostarczonym przez producenta koła znajdują się pozycji uniesionej. Nie należy uruchamiać produktu przed obniżeniem kół do pozycji 5 odpowiadającej wysokości koszenia 20 (A) (zobacz także rysunek modelu PowerMax 32).
Przymocowanie dolnych uchwytów do korpusu. Pociągamy śrubę dolnego uchwytu (1), aż zostanie zablokowana w odpowiedniej pozycji (B). Na śrubie umieszczamy sprężynę (2) (C), a następnie umieszczamy blok obrotowy (3) na śrubie (1) (D). Procedurę powtarzamy z drugiej strony. Wsuwamy nakrętkę wałeczkową (4) do złącza Camlock (5). Po upewnieniu się, że dolny uchwyt (6) znajduje się we właściwej pozycji, włóż dolny uchwyt (6) na śrubę (1), tak aby był dobrze wpasowany w blok obrotowy (3) (E). Podkładkę (7) i złącze Camlock (5) umieszczamy na śrubie (1) i przekręcamy Camlock 3 razy w prawo. Upewniając się, że wypukłe oznaczenia na bloku obrotowym (3) i korpusie są ustawione w jednej linii (F), zakładamy Camlock (5) w kierunku uchwytu i dalej obracamy w prawo, aż do zablokowania. Złącze Camlock można zamykać i otwierać (G). Procedurę powtarzamy z drugiej strony. Dwie zaślepki dolnych uchwytów umieszczamy w górnej części każdego dolnego uchwytu.
Przymocowanie górnego uchwytu do dolnego. Wsuwamy nakrętkę wałeczkową (4) do złącza Camlock (5). Górny uchwyt (8) mocujemy do dolnego (6), wykorzystując śrubę zaokrągloną (9), podkładkę (10) oraz złącze Camlock (5). Przekręcamy złącze Camlock 3 razy w prawo i zamykamy je w kierunku uchwytu (G). Zamknięte złącze obracamy w prawo, aż do zablokowania. Złącze Camlock można zamykać i otwierać (G). Procedurę powtarzamy z drugiej strony.
Montaż kosza na trawę. Wciskamy uchwyt w szczeliny w górnej części kosza tak, aby "zaskoczył" na miejsce (zobacz model wyżej). Spoglądając na spodnią cześć pokrywy upewniamy się, że zaciski uchwytu kosza na trawę są dobrze zamocowane. Połówki kosza na trawę dopasowujemy ustawiając zaciski w jednej linii. Przed zatrzaśnięciem zacisków upewniamy się, że są one odpowiednio ustawione. Na koszu umieszczamy pokrywę, ustawiając zaciski w jednej linii. Upewniamy się, że zaciski są w odpowiednim położeniu, a następnie je zatrzaskujemy. Klapkę zabezpieczającą (11) unosimy. Po upewnieniu się, że dysza wylotowa jest czysta i wolna od resztek materiału, w pełni zmontowany pojemnik montujemy na 2 punktach mocujących w tylnej części korpusu. Klapkę zabezpieczającą opuszczamy na pojemnik, upewniając się, że dobrze przylega do pojemnika na trawę.
Zdejmowanie pojemnika jest procedurą odwrotną.
W przypadku większych obszarów koszenia, na których nie jest wymagane zbieranie trawy, można używać kosiarki bez pojemnika. Należy wówczas upewnić się, że klapka zabezpieczająca jest w pełni zamknięta. Konstrukcja klapki pozwala na pozostawianie skoszonej trawy z tyłu urządzenia.
Regulacja wysokości koszenia - identycznie jak w modelu wyżej.
OBSŁUGA:
Uruchamianie i zatrzymanie kosiarki - jak w modelu wyżej.
Okienko kontrolne zapełnienia kosza. Gromadząca się trawa będzie widoczna przez okienko kontrolne umieszczone na górnej stronie kosza (12). Gdy przez okienko widać, ze kosz jest zapełniony, należy go opróżnić.
Przystawka do mulczowania (ściółkowania). Kosiarka jest wyposażona w przystawkę do ściółkowania (13). Aby ją zainstalować zatrzymujemy kosiarkę, unosimy klapkę zabezpieczającą (11) i wkładamy przystawkę do ściółkowania do tylnej części dyszy wyrzutowej (H) upewniając się, że jest dobrze zamocowana. Przystawka do ściółkowania uniemożliwia zbieranie trawy, blokując dyszę zbierającą pod spodem korpusu kosiarki (I).
Kosiarka może być stosowana do koszenia trawy na trzy sposoby:
1. Z koszem na pokos: trawa jest skutecznie zbierana i gromadzona w koszu.
2. Z funkcją ściółkowania: trawa jest drobno siekana i pozostawiana jako warstwa kompostowa.
3. Z otwartym tylnym wylotem: długa trawa jest skutecznie koszona, bez konieczności opróżniania kosza.
Jak kosić?
Koszenie rozpoczynamy od brzegu trawnika znajdującego się najbliżej źródła zasilania, aby kabel układał się na obszarze skoszonym. W sezonie trawnik kosimy dwa razy w tygodniu, jednorazowo nie więcej niż jedną trzecią wysokości trawy. Nie należy przeciążać kosiarki. Koszenie długiej, gęstej trawy może spowodować spadek prędkości silnika, co łatwo poznać po innym dźwięku, jaki zaczyna on wydawać. Jeżeli prędkość silnika spadnie, można przeciążyć kosiarkę i doprowadzić do jej uszkodzenia. Podczas koszenia długiej i gęstej trawy, wykonanie pierwszego cięcia przy wyższym ustawieniu wysokości koszenia pomoże zmniejszyć obciążenie.
KONSERWACJA - jak w modelu wyżej.