Odkurzacze do oczek wodnych Gardena - SR 1600 i SR 2000

Na początku cieszą się Państwo z czystej i przejrzystej wody w oczku. Niestety z upływem czasu staw ulega zanieczyszczeniu glonami, opadłymi liśćmi i obumarłymi resztkami roślin, które zagrażają równowadze biologicznej oczka wodnego. Procesy gnilne powodują powstanie niedoboru tlenu i w konsekwencji zanik życia w oczku. Oczko wodne w ogrodzie, to nie tylko idealne środowiskowo dla roślin wodnych i ryb, ale również dla wielu mikroorganizmów i drobnoustrojów. Dlatego – aby zachować równowagę biologiczną należy regularnie oczyszczać oczko wodne.

Muł i szlam są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu oczka wodnego, ponieważ to właśnie tam żyją i rozwijają się mikroorganizmy i drobnoustroje. Są one nie tylko doskonałym pokarmem dla ryb, ale stanowią też główny składnik substancji pokarmowych dla roślin wodnych. Zbyt duża ilość mułu w oczku wodnym może jednak zburzyć jego równowagę biologiczną. Dlatego należy od czasu do czasu usuwać z niego nadmiar mułu, duże zanieczyszczenia, glony i liście. Na uwagę zasługuje fakt, że woda - po oczyszczeniu wpływa ponownie do oczka wodnego (nie tracimy więc jej), dzięki czemu równowaga biologiczna pozostaje zachowana.

Urządzenia mechaniczne, które służą do oczyszczania oczek wodnych z wszelkich zanieczyszczeń, glonów nitkowatych, mułu, liści i obumarłych resztek roślin nazywamy odkurzaczami do oczek wodnych.

Gardena posiada w swojej ofercie dwa takie urządzenia różniące się parametrami technicznymi i sposobem pracy. Spróbujmy porównać oba te urządzenia...

1. Przeźroczysta rura  ssąca.
2. Obudowa silnika.
3. Zatrzaski pojemnika.
4. Włącznik.
5. Suwak rury ssącej.

Model SR 1600 Comfort zasysa wodę z oczka wodnego do własnego zbiornika przez 20 sekund. Po napełnieniu zbiornika odkurzacz wylewa brudną wodę poprzez rurę odpływową przez 25 sekund. Jest wyposażony w pełni automatyczny przełącznik zasysania i opróżniania.
Sposób działania:
-  jako odkurzacz do oczek wodnych (urządzenie powinno stać stabilnie minimum 2m od brzegu oczka wodnego, maksymalnie 0,5m nad lustrem wody w miejscu zabezpieczonym przed zalaniem): odkurzacz do oczka wodnego zasysa wodę z oczka wodnego poprzez załączoną dyszę zasysającą i rurę zasysającą przez 20 sekund do pojemnika zbiorczego. Po napełnieniu zbiornika odkurzacz wylewa brudną wodę poprzez rurę odpływową przez 25 sekund. Oczyszczona za pomocą worka filtrującego znajdującego się na końcu rury odpływowej woda wpływa ponownie do oczka wodnego. W ten sposób nie tracimy wody z oczka wodnego i równowaga biologiczna pozostaje zachowana. Ponownie wpływająca woda zawiera unoszące się (aktywne biologicznie) cząsteczki. Dlatego zmętnienie oczka wodnego spowodowane oczyszczaniem może utrzymywać się przez kilka dni. Wylot rury odprowadzającej możemy oczywiście umieścić poza oczkiem - wtedy usunięta z oczka woda będzie wymagała uzupełnienia. Zebrane w worku filtrującym zanieczyszczenia i muł z oczka wodnego mogą być wykorzystane jako nawóz lub składowane w kompostowniku.
-  jako odkurzacz wodny "zaciągacz wody": wkładamy dołączony korek do otworu odpływowego pojemnika, do rury ssącej montujemy szeroką dyszę, włączamy urządzenie i zaczynamy zasysać wodę np. z płytek, posadzki itp. W momencie, kiedy pojemnik odkurzacza jest pełny, urządzenie wyłącza się. Opróżnianie napełnionego w ten sposób odkurzacza odbywa się poprzez usunięcie w wybranym miejscu wcześniej zainstalowanego korka.
-  jako odkurzacz "na sucho": w tym trybie musi być założony worek filtrujący (umieszczamy go wewnątrz urządzenia na zakończeniu rury ssącej).

Model SR 2000 Premium posiada opatentowany system podwójnych komór, co zapewnia w pełni automatyczną, ciągłą pracę. Jest także przeznaczony do czyszczenia basenów.
Sposób działania:
-  jako odkurzacz do oczek wodnych w trybie automatycznym bez przerywania pracy (urządzenie powinno stać stabilnie minimum minimum 2m od brzegu oczka , najlepiej na wysokości pomiędzy 0,15 - 0,5m nad lustrem wody w miejscu zabezpieczonym przed zalaniem): odkurzacz do oczka wodnego zasysa poprzez dyszę i rurą zasysającą wodę z oczka wodnego do jednej z komór znajdującej się w pojemniku. Równocześnie druga komora pojemnika opróżniana jest z brudnej wody poprzez wąż odpływowy. Moc zasysania można w miarę potrzeby regulować za pomocą suwaka. Oczyszczona za pomocą worka filtrującego znajdującego się na końcu rury odpływowej woda wpływa ponownie do oczka wodnego. W ten sposób nie tracimy wody z oczka wodnego i równowaga biologiczna pozostaje zachowana. Ponownie wpływająca woda zawiera unoszące się (aktywne biologicznie) cząsteczki. Dlatego zmętnienie oczka wodnego spowodowane oczyszczaniem może utrzymywać się przez kilka dni. Wylot rury odprowadzającej możemy oczywiście umieścić poza oczkiem - wtedy usunięta z oczka woda będzie wymagała uzupełnienia. Zebrane w worku filtrującym zanieczyszczenia i muł z oczka wodnego mogą być wykorzystane jako nawóz lub składowane w kompostowniku. Koniec węża odpływowego nie może znajdować się pod wodą!
-  jako odkurzacz wodny "zaciągacz wody": wkładamy dołączony korek do otworu odpływowego pojemnika, do rury ssącej montujemy szeroką dyszę, włączamy urządzenie i zaczynamy zasysać wodę np. z płytek, posadzki itp. Odkurzacz zasysa wodę do momentu kiedy obie komory pojemnika odkurzacza są pełne. Opróżnianie napełnionego w ten sposób odkurzacza odbywa się poprzez usunięcie w wybranym miejscu wcześniej zainstalowanego korka.

Do opisywanych odkurzaczy dołączony jest komplet wymiennych dysz.

1. Szeroka dysz ze ściągaczką - do zbierania resztek wody np. z tarasów, z podłogi w garażach, piwnicach itp.
2. Dysza do wąskich miejsc - do oczyszczania ciasnych miejsc np. między kamieniami i roślinami.
3. Dysza do glonów nitkowatych - do oczyszczania wody z glonów nitkowatych.
4. Dysza ze szczotką - do usuwania trudnych zanieczyszczeń.
5. Dysza do zasysania z dna - służy do oczyszczanie dna oczka z mułu. Dysza ta może być dopasowana do faktycznych warunków panujących na dnie oczka wodnego:
  - dysza do zasysania z dna otwarta całkowicie (10mm): dno wykonane z folii, bez drobnych kamyków, gruba warstwa mułu.
  - dysza do zasysania z dna zamknięta (2mm): dno wykonane z folii, dno pokryte drobnymi kamykami, gruba warstwa mułu.

Rodzaje dysz, w które wyposażone są oba modele:

Model odkurzacza
SR 1600
SR 2000
Szeroka dysz ze ściągaczką
x
x
Dysza do wąskich miejsc
x
x
Dysza do glonów nitkowatych
x
x
Dysza ze szczotką
-
x
Dysza do zasysania z dna
x
x

x = dysza dołączona do odkurzacza
- = dysza poza wyposażeniem


 

_____________
* - zgodnie z 98/37/EG

 Zobacz także: