Zraszacz AquaContour automatic Gardena

Zraszacz AquaContour automatic Gardena jest częścią składową systemu nawadniania Original Gardena System i przeznaczony jest do prywatnego użytku w ogrodach przydomowych i ogródkach działkowych, do zastosowania wyłącznie na zewnątrz do nawadniania ogrodów i trawników.

Aby osiągnąć wymaganą niezawodność eksploatacyjną zraszacz powinien być używany wyłącznie z czterema bateriami alkalicznymi 1,5V typu IEC LR14. Wymiana baterii będzie uzależniona od długości poprzedniego okresu ich użytkowania oraz przybliżonej długości czasu pracy podczas nieobecności użytkownika, co razem nie powinno przekroczyć 90 godzin.

Urządzenie nie może być podłączone w obrębie jednego systemu nawadniania z innymi zraszaczami. Zmiana zasięgu wyrzutu zmienia bowiem proporcje ciśnienia w obrębie systemu nawadniania i w ten sposób zmienia zasiąg pracy innych zraszaczy. Zatem zraszanie może odbywać się tylko w obrębie odrębnych sekcji, nigdy zaś w rzędzie z innymi zraszaczami. Z tych samych powodów nie zaleca się zainstalowania zestawu hydroforowego ze zbiornikiem ciśnieniowym do zaopatrywania zraszacza w wodę. Piasek i inne ścierne substancje w wodzie powodują przyśpieszenie zużycia i spadek wydajności, dlatego w celu ochrony samej pompy jak i urządzenia AquaContour należy zastosować filtr do pompy Gardena (art. 1730 lub 1731) albo filtr centralny Gardena (art. 1510).

Za pomocą zraszacza AquaContour automatic Gardena można nawadniać indywidualnie ukształtowaną powierzchnię. Można zapisać 2 zaprogramowane kontury nawadniania. Podczas nawadniania strumień obraca się powoli dookoła, aż do sektorowego ogranicznika ruchu a następnie wraca. Podczas nawadniania zmienia się zasięg wyrzutu zgodnie z zaprogramowanym konturem.

Wyświetlacz służy do zaprogramowania konturów nawadnianej powierzchni. Składa się on z:
1 – przycisk „Menu” służący do wyboru pomiędzy dwoma możliwymi modułami programowania (Set 1 lub 2)
2 – przycisk „+”służący do zwiększania zasięgu nawadniania
3 – przycisk „-” służący do zmniejszania zasięgu nawadniania
4 – przycisk „OK” służący do zapamiętywania ustawionych zasięgów nawadniania
5 – dioda Set-LED wyświetlająca moduł programowania 1 lub 2
6 – dioda Auto-LED wyświetlająca automatyczny moduł nawadniania 1 lub 2. Dioda LED 1 lub 2 migają co 10 sekund.

URUCHOMIENIE:
Baterie nie są dostarczone z produktem. Przed uruchomieniem urządzenia należy je zainstalować.
Prawidłowe miejsce ustawienia:
A) nawadnianie dookolne: należy ustawić zraszacz możliwie centralnie, na środku zraszanej powierzchni. Wtedy czynniki zewnętrzne (np. wiatr) mają mniejszy wpływ na zasiąg zraszania.
B) nawadnianie sektorowe: zraszacz powinien być ustawiony w pobliżu krawędzi zraszanej powierzchni (np. przy rogu domu) i w takim miejscu sektora nawadniania, z którego można nawodnić całą wybraną powierzchnię ogrodu. Maksymalny zasiąg wyrzutu wynosi 9 metrów (przy ciśnieniu 2 bar przy zraszaczu - zobacz tabelę z parametrami technicznymi).
W sektorze nawadniania nie mogą znajdować się przeszkody. każdy punkt konturu nawadniania musi być możliwy do osiągnięcia w linii prostej. W przypadku maksymalnego zasięgu wyrzutu strumień może osiągać 5 metrów wysokości. Minimalny zasięg wyrzutu wynosi 2,5 metra (przy ciśnieniu 2 bar przy zraszaczu) – dlatego zraszacz musi być oddalony od krawędzi konturu nawadniania 2,5 metra w każdym kierunku lub musi być ustawiony przy krawędzi i wtedy nawadniany sektor przypomina wycinek koła.
Zamontowanie zraszacza w podłożu:
Urządzenie zaopatrzone jest w dwa uchwyty do mocowania w podłożu (7). Aby odnaleźć właściwe miejsce ustawienia zraszacza należy go przymocować do uchwytu za pomocą wyjmowanych szpilek (8). Zarówno uchwyt jak i szpilki stanowią część wyposażenia urządzenia. Uchwyt do mocowania zraszacza do podłoża powinien pozostawać stale w wybranym miejscu.
Podłączenie zraszacza:
AquaContour automatic może być podłączony do źródła poboru wody za pomocą właściwych elementów Original Gardena System - szybkozłączy 1/2" (9). Minimalne ciśnienie robocze wynosi 1 bar.

OBSŁUGA:
Ustawienie sektorów nawadniania:
Sektor może być ustawiony od 25o do 360o. W celu uniknięcia nawadniania niepożądanych powierzchni należy na początek zrobić…
wstępny zarys ustawienia sektora. W tym celu zamykamy dopływ wody, a głowicę dyszy (10) przekręcamy ręcznie na środek sektora nawadniania. Robimy wstępne ustawienie sektora: prawy sektorowy ogranicznik ruchu (11) przekręcamy na prawą stronę, zaś lewy ogranicznik ruchu (12) przekręcamy na lewą stronę. Teraz możemy odkręcić dopływ wody i dokonać…
dokładnego ustawienia sektora. W tym celu obserwujemy sektor nawadniania i dokładnie ustawiamy oba ograniczniki ruchu, do momentu, aż zmiana kierunku nawadniania znajdzie się dokładnie na granicy nawadnianego obszaru.
Jeżeli przytrzymamy sektorowe ograniczniki ruchu i przekręcimy głowicę dyszy za te ograniczniki uruchomi się zabezpieczenie przed zniszczeniem. W momencie otwarcia dopływu wody zraszacz obracał się będzie z powrotem samoczynnie w prawidłowym sektorze nawadniania. W tym czasie zraszacz może przekręcić się o 360o, zanim wyjściowa pozycja nie zostanie osiągnięta.
Zaprogramowanie konturów sektorów nawadniania:
Przed rozpoczęciem programowania musi być ustawiony sektor nawadniania. Można zaprogramować 2 oddzielne programy do różnych miejsc ustawienia zraszacza. Za pomocą zraszacza AquaContour automatic można zaprogramować do 50 punktów konturu. Im więcej punktów będzie zaprogramowanych, tym dokładniej będzie wyznaczony kontur obszaru nawadniania.
Przed programowaniem otwieramy dopływ wody. W przypadku pierwszego uruchomienia ustawiony jest minimalny zasięg wyrzutu. Następnie:
a) przyciskamy przycisk „OK” (4); zielona dioda Auto-LED (6) świeci
b) wybieramy program – przyciskamy tak często przycisk „Menu” (1), aż zaświeci się wybrana dioda Set-LED (5) (1 lub 2). Został wybrany dowolny program 1 lub 2 (w zależności od umiejscowienia świecącej diody)
c) chwytając za pomarańczowy pierścień przekręcamy ręcznie głowicę dyszy (10) na lewą granicę sektora i przytrzymujemy
d) za pomocą przycisków „+” (2) i „-” (3) należy tak ustawić zasięg wyrzutu aby osiągnąć P1
e) zatwierdzamy przyciskiem „OK” (4); zielona dioda Auto-LED (6) świeci 1 sekundę i pierwszy punkt jest zapamiętany
f) chwytając za pomarańczowy pierścień (10) przekręcamy ręcznie głowicę dyszy na kolejny punkt nawadniania i przytrzymujemy
g) za pomocą przycisków „+” (2) i „-” (3) należy tak ustawić zasięg wyrzutu aby osiągnąć następny punkt konturu nawadniania (P2)
h) zatwierdzamy przyciskiem „OK” (4); zielona dioda Auto-LED (6) świeci 1 sekundę i kolejny punkt konturu jest zapamiętany
i) procedurę powtarzamy aż osiągnięta zostanie prawa granica sektora (na przykładowym rysunku to P10)
j) przyciskamy przycisk „MENU” (1). Czerwona dioda Set-LED (5) zaświeci – programowanie zostało zakończone i zielona dioda Auto-LED (6) świeci 1 minutę. Na zakończenie dioda Auto-LED miga co 10 sekund.
k) zwalniamy głowicę dyszy (10) i sprawdzamy nawodniony obszar. Jeżeli wybrany obszar będzie prawidłowo nawodniony, należy zamknąć przepływ wody.
Po zaprogramowaniu pierwszego punktu, dotychczas istniejący program zostanie skasowany. Dlatego po zakończeniu programowania nie można dodać, ani usunąć żadnego punktu. Jeżeli kontur nie został dokładnie wyznaczony, należy jeszcze raz zaprogramować kontur obszaru nawadniania. Jeżeli podczas programowania przez minutę nie będzie wciśnięty żaden przycisk, programowanie zostanie automatycznie zakończone i kontur obszaru nawadniania zostanie zapamiętany. Przy ustawianiu kolejnych punktów konturu pomocna będzie dołączona pomarańczowa pokrywka (15), którą nakładamy na głowicę dyszy (10).
Rozpoczęcie lub zakończenie zraszania:
Za pomocą dwóch szpilek (8) montujemy zraszacz na jednym z dwóch uchwytów (7) do mocowania do podłoża. Ograniczniki sektora nawadniania (11 i 12) ustawiamy odpowiednio do miejsca ustawienia zraszacza. Przyciskamy przycisk „OK” (4) aż zaświeci się zielona dioda Auto-LED (6). Wybieramy odpowiedni program: przyciskamy tak często przycisk „Menu” (1), aż zapali się wybrana zielona dioda Auto-LED (6)(1 lub 2) – został wybrany odpowiedni program 1 lub 2. Po otwarciu dopływu wody nawadnianie rozpoczyna się automatycznie i wcześniej zaprogramowany kontur obszaru nawadniania zostaje nawodniony. Po zamknięciu dopływu wody nawadnianie zostaje zakończone, program zostanie zachowany.

KONSERWACJA:
Do czynności konserwacyjnych należy:
- wymiana baterii
- czyszczenie sitka (13)
- czyszczenie dysz za pomocą dołączonej igły do czyszczenia (14).

 

Zobacz także: