Kupujemy kosiarkę - Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego modelu. Na co zwrócić uwagę, aby dobrać odpowiednią kosiarkę do swojego ogrodu. Poradnik

Utrzymanie trawnika w dobrej kondycji wymaga regularnego i częstego koszenia. Nie należy pozostawiać trawy długo bez koszenia. Regularne przycinanie źdźbeł sprzyja rozkrzewianiu się i stopniowemu powstawaniu gęstej darni. Tą samą właściwość roślin wykorzystujemy przy przycinaniu krzewiastych i drzewiastych roślin żywopłotowych.

 

Pierwsze koszenie wykonujemy na wiosnę, gdy zauważymy na trawniku pierwsze świeże przyrosty. Najczęściej ma to miejsce w drugiej połowie kwietnia. Po okresie, gdy wegetacja budzi się na wiosnę do życia szybko nadchodzi okres najbujniejszego rozwoju traw. Ten okres przypada na maj i czerwiec. Nieodzowne staje się w tym czasie koszenie trawników przynajmniej raz w tygodniu. Lato bywa okresem kapryśnym. Bywa, że w deszczowe lata częstotliwość koszenia praktycznie nie spada. Bywa też, że okresy letnich susz i upałów hamują wzrost trawnika a co za tym idzie także częstotliwość używania urządzeń do koszenia. Ścinanie trawy kończy się wraz z nadejściem zimnych dni jesiennych.


Przy wyborze kosiarki, kosy bądź podkaszarki, która spełniłaby nasze oczekiwania należy kierować się przede wszystkim:

1. Wielkością powierzchni, do jakiej urządzenie będzie używane. Do koszenia mniejszych trawników, o powierzchni do 250 m2, służą przede wszystkim kosiarki ręczne oraz mniejsze modele elektryczne. Wraz ze wzrostem areału powinniśmy zadbać o kosiarkę z silnikiem o odpowiedniej mocy. Najmocniejsze i najlepiej wyposażone kosiarki spalinowe polecane są do trawników o powierzchni do 2500m2. Jeśli istnieje konieczność koszenia większych powierzchni pozostają dwa wyjścia: koszenie mniejszych powierzchni słabszym sprzętem lub zakup traktorka ogrodowego.

2. Ukształtowaniem powierzchni. Trawniki nierówne, ze sporą ilością kretowin, łatwiej kosić urządzeniami wyposażonymi w duże koła. Koszenie spalinowymi kosami bądź podkaszarkami w dużej mierze uniezależnia nas od tego czynnika, bowiem element tnący spoczywa w naszych rękach bez kontaktu z podłożem

3. Rodzajem posiadanego trawnika. Trawnik ozdobny będzie wymagał krótkiego, częstego i precyzyjnego koszenia.

4. Sposobem zagospodarowania skoszonych źdźbeł. Dostępne kosiarki mogą kosić z użyciem kosza, z użyciem funkcji mulczowania, z użyciem wyrzutu tylnego lub z użyciem wyrzutu bocznego. Mulczowanie zwane też czasami ściółkowaniem, to proces przerabiania ściętej trawy na nawóz. Początkiem tego procesu jest unikalny sposób cięcia źdźbeł przez kosiarki wyposażone w tą funkcję. Nóż tnący oraz bęben noża zbudowany jest w nich tak, że ścięte źdźbło jest wielokrotnie mielone na różnej wysokości. Małe fragmenty źdźbeł docierają do samego podłoża, łatwiej się rozkładają użyźniając glebę i radykalnie zmniejszają ewapotranspirację (parowanie wody z gruntu oraz poprzez rośliny). Koszenie z użyciem tej funkcji nie będzie zatem wymagało żadnej dodatkowej pracy – trawa zostanie drobno zmielona i rozrzucona za kosiarką. Pamiętajmy jednak, że funkcja ta sprawdzi się najlepiej, jeżeli trawę przycina się o nie więcej niż 1/3 jej wysokości zakładając, że nie dopuścimy do wzrostu murawy ponad 6-7cm. Koszenie z użyciem kosza będzie wymagało założenia kompostownika, na którym resztki roślinne będą ulegały rozkładowi. Jeśli możemy sobie pozwolić na koszenie z pozostawieniem długich, niepociętych źdźbeł wybieramy opcję koszenia z użyciem wyrzutu tylnego bądź bocznego. Taki sposób koszenia można polecić dla fragmentów ogrodów rzadziej odwiedzanych, sadów, kawałków łąk. Porządkowanie terenu po użyciu tych funkcji może wymagać grabienia oraz założenia kompostownika. Wszystkie kosy i podkaszarki, zarówno te elektryczne jak i spalinowe są urządzeniami do koszenia w miejscach trudno dostępnych, bardzo nierównych lub do nadania trawnikowi ostatecznego kształtu, po wcześniejszym wykorzystaniu kosiarki.

5. Komfortem koszenia. Wyposażenie i wykonanie urządzeń koszących jest elementem nie do przecenienia. W kosiarkach bardzo przydatnymi funkcjami są: napęd i sposób jego załączania, centralna regulacja wysokości koszenia, rodzaj zastosowanych w kołach łożysk, regulacja prędkości i obrotów silnika, regulacja i składanie uchwytu, elektryczny rozrusznik, sprzęgło napędu noża czy różne systemy zmniejszające przenoszenie drgań na uchwyt. Z kolei w kosach i podkaszarkach dobrze zwrócić uwagę na: rodzaj uchwytu, rodzaj pasa nośnego, rodzaj dołączonej tarczy metalowej, rodzaj zastosowanej szpuli (jedno lub dwużyłkowej). Napęd jest podstawowym elementem wydatnie poprawiającym komfort koszenia. Centralna regulacja wysokości koszenia polega na zastosowaniu jednej, łatwo dostępnej dźwigni, której przestawienie wpływa na wysokość koszenia całej kosiarki. Alternatywą są tu dźwignie umieszczane przy każdym z kół bądź regulacja polegająca na odkręcaniu nakrętek mocujących każde koło. Zastosowanie łożysk kulkowych poprawia właściwości jezdne kosiarki oraz wydłuża jej żywotność. Elektryczny rozrusznik to rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie dokonać rozruchu kosiarki przez jej ręczne szarpanie. Sprzęgło napędu noża ułatwia pracę przy pokonywaniu przeszkód terenowych. W prosty sposób, za pomocą jednej dźwigni, można zatrzymać nóż bez konieczności gaszenia silnika. Po pokonaniu przeszkody np. żwirowej alejki, krawężnika, wprawiamy ponownie nóż w ruch.