Aerator i wertykulator Gardena - porównanie modeli ES 500 i EVC 1000

Aerator elektryczny ES 500 Gardena (4066)

Elektryczny aerator ES 500 Gardena przeznaczony jest do spulchniania trawników w prywatnych ogrodach przydomowych. Nie może być stosowany w publicznych parkach, obiektach sportowych, na ulicach oraz w rolnictwie i leśnictwie.
Aerator przeznaczony jest do napowietrzania i oczyszczania trawników z mchu oraz oddzielania chwastów o płytkich korzeniach. Aby stworzyć zadbany trawnik zalecamy wykonywanie spulchnienia co 4 - 6 tygodni. Najpierw należy skosić trawnik do wymaganej wysokości. Jest to szczególnie zalecane w przypadku bardzo wysokiej trawy (np. po okresie urlopowym). Im krócej zostanie skoszona trwa, tym łatwiej będzie wykonać spulchnienie i tym samym spowoduje to mniejsze przeciążenie urządzenia oraz przedłuży okres żywotności walca aeratora. Zbyt długie przebywanie w jednym miejscu przy uruchomionym urządzeniu lub spulchnianie, gdy gleba jest wilgotna lub za sucha może powodować uszkodzenie darni. Dla uzyskania zadowalającego wyniku pracy prowadzimy aerator z dostosowaną prędkością, wykonując możliwie proste pasma. Dla zapewnienia dokładności spulchniania poszczególne pasma powinny się wzajemnie stykać. Urządzenie prowadzimy równomiernym tempem, zależnie od właściwości podłoża. Podczas wykonywania prac przy zboczach zawsze wykonujemy pracę poprzecznie do zbocza i zwracamy uwagę na bezpieczne i stabilne ustawienie. Nie używamy urządzenia na nadmiernie pochylonych zboczach. Podczas spulchniania powierzchni mocno zarośniętej mchem zaleca się uzupełnić trawę przez nowy siew. Dzięki temu trawnik zniszczony przez mech może się szybko zregenerować.


MONTAŻ
Obydwa dolne uchwyty zakończone okrągłym otworem (1) wkładamy do wsporników obudowy silnika (2) i dokręcamy za pomocą wkrętów z rowkiem krzyżowym (3). Dwie śruby mocujące (4) wprowadzamy od zewnątrz przez otwory obydwu uchwytów środkowych (5) i przykręcamy za pomocą dwóch nakrętek (6) do uchwytów dolnych (1). Za pomocą dalszych dwóch śrub mocujących (4) i nakrętek (6) łączymy uchwyt górny z pałąkiem uruchamiania (7) i z uchwytami środkowymi (5). Uchwyt został zmontowany. Uchwyt górny z pałąkiem uruchamiania (7) montujemy w taki sposób, aby wtyczka (8) z przewodem podłączeniowym (9) znajdowała się po prawej stronie (w kierunku jazdy). Mocujemy przewód podłączeniowy (9) przy uchwycie za pomocą obydwu klipsów (10).

URUCHAMIANIE
Podłączamy przewód podłączeniowy (11) do wtyczki (8). Przeciągamy przewód (9) w postaci pętli przez odciążnik (12) i zahaczamy. W ten sposób zapobiegnie się niezamierzonemu poluzowaniu złącza wtykowego. Po podłączeniu przewodu do gniazdka sieciowego, ustawiamy aerator na płaskiej powierzchni trawnika. Przytrzymujemy naciśniętą blokadę włączania (13) i pałąk uruchamiania (14) przyciągamy do górnego uchwytu (7). Aerator uruchamia się. Zwolniamy blokadę włączania (13).

UŻYTKOWANIE
Urządzenie wyposażono w zabezpieczenie przed zablokowaniem. Gdy walec aeratora zostanie zablokowany np. przez elementy obce, zwalniamy natychmiast pałąk uruchamiania. Jeżeli jednak zablokowanie walca utrzymuje się dłużej niż 10 sekund bez zwolnienia pałąka uruchamiania, uruchamiane jest zabezpieczenie przed zablokowaniem. W takim przypadku natychmiast zwalniamy pałąk uruchamiania. Po czasie ochłodzenia ok. 1 minuty można ponownie uruchomić aerator. Gdy zadziała zabezpieczenie przed zablokowaniem a pałąk uruchamiania nie zostanie zwolniony, aerator uruchamia się automatycznie po upływie około jednej minuty.
Podczas eksploatacji aerator ulega zużyciu. Im bardziej intensywnie jest wykorzystywany, tym większe jest zużycie sprężyn. Twarde lub bardzo suche grunty oraz nieproporcjonalne obciążanie aeratora przyspieszają zużycie urządzenia. Gdy wyniki prac stają się coraz mniej zadowalające, można 2-krotnie wyregulować walec aeratora. Walec aeratora posiada 4 położenia regulacji:
• Ustawienie transportowe
• Położenie do spulchniania 1
• Położenie regulacji 2: pierwsza uregulowana pozycja przy zużytych sprężynach (walec aeratora jest obniżany o 3 mm).
• Położenie regulacji 3: druga uregulowana pozycja przy zużytych sprężynach (walec aeratora jest obniżany o dalsze 3 mm). Aby dokomać regulacji należy nieznacznie odgiąć dźwignię równoważenia zużycia (15) od obudowy i ustawić w wymaganym położeniu.

WYMIANA SPRĘŻYN
Jeżeli walec aeratora nie uległ jeszcze zniszczeniu, ale złamane zostały sprężyny (16), należy je wymienić. Ze względów bezpieczeństwa wolno stosować tylko oryginalne zapasowe sprężyny firmy GARDENA (art. 4094 - zapasowe sprężyny GARDENA do elektrycznego aeratora ES 500).

ZALECANY OSPRZĘT DODATKOWY
Kosz o pojemności 40 litrów.

Wertykulator elektryczny EVC 1000 Gardena (4068)

Elektryczny wertykulator EVC 1000 Gardena przeznaczony jest do usuwania sfilcowanych resztek roślin, mchu i chwastów z trawnika w prywatnych ogrodach i w ogródkach działkowych. Nie jest przeznaczony do zastosowania w parkach, miejscach sportu i rekreacji, na trawnikach znajdujących się przy ulicach oraz w rolnictwie i leśnictwie.
Wertykulator przeznaczony jest do usuwania sfilcowanych resztek roślin oraz mchu i chwastów płożących się z trawnika, a także do niszczenia systemów korzeniowych tworzących płytko rosnącą rozległą siatkę. Aby trawnik był ładny i zadbany proponujemy używanie wertykulatora 2 razy w roku – na wiosnę i na jesieni. Przed użyciem urządzenia należy skosić trawę na pożądaną wysokość. Jest to szczególnie zalecane przy wysokiej trawie. Im krócej zostanie skoszona trawa, tym lżejszą pracę wykonuje wertykulator. W ten sposób urządzenie nie jest przeciążone i walec wertykulatora zachowuje dłużej swoją żywotność. Zbyt długie zatrzymywanie pracującego wertykulatora w jednym miejscu lub pielęgnacja trawnika tym urządzeniem podczas zbyt dłużej wilgotności lub podczas suszy może doprowadzić do uszkodzenia darni. Aby uzyskać optymalne efekty oczyszczania trawnika należy prowadzić wertykulator z odpowiednią szybkością i prostymi torami. Aby cała powierzchnia została dokładnie i równomiernie oczyszczona kolejne tory powinny lekko na siebie zachodzić. Wertykulator należy prowadzić w równomiernym tempie, dostosowanym do stanu trawnika. Na zboczach należy prowadzić urządzenie poprzecznie do pochyłości i starać się utrzymać bezpieczną i pewną pozycję. Po zakończeniu pracy na mocno omszałym trawniku zaleca się dosianie trawy. W ten sposób można zregenerować wypartą przez mech trawę.

MONTAŻ
Montaż wszystkich elementów przebiega podobnie jak w przypadku aeratora ES 500 Gardena. Zobacz wyżej.

URUCHAMIANIE
Uruchamianie wertykulatora przebiega podobnie jak w przypadku aeratora ES 500 Gardena. Zobacz wyżej.

UŻYTKOWANIE
Urządzenie wyposażono w zabezpieczenie przed zablokowaniem. Gdy walec wertykulatora zostanie zablokowany np. przez elementy obce, zwalniamy natychmiast pałąk włącznika. Jeżeli jednak zablokowanie walca utrzymuje się dłużej niż 10 sekund bez zwolnienia pałąka włącznika, uruchamiane jest zabezpieczenie przed zablokowaniem. W takim przypadku natychmiast zwalniamy pałąk włącznika. Po czasie ochłodzenia ok. 1 minuty można ponownie uruchomić wertykulator. Gdy zadziała zabezpieczenie przed zablokowaniem a pałąk włącznika nie zostanie zwolniony, wartykulator uruchamia się automatycznie po upływie około jednej minuty.
Podczas eksploatacji wertykulator ulega zużyciu. Im bardziej intensywnie jest wykorzystywany, tym większe jest zużycie noży. Twarde lub bardzo suche grunty oraz nieproporcjonalne obciążanie wertykulatora przyspieszają zużycie urządzenia. Gdy wyniki prac stają się coraz mniej zadowalające, można 2-krotnie wyregulować walec wertykulatora. Walec aeratora posiada 4 położenia regulacji:
• Ustawienie transportowe - tylko w czasie transportu
• Pozycja 1
• Pozycja 2: pierwsza możliwość przestawienia walca przy startych nożach (walec wertykulatora opuszcza się o 3 mm).
• Pozycja 3: druga możliwość przestawienia walca przy startych nożach (walec wertykulatora opuszcza się o kolejne 3 mm). Aby dokomać regulacji należy nieznacznie odgiąć dźwignię równoważenia zużycia (15) od obudowy i ustawić w wymaganym położeniu.

WYMIANA WALCA
W przypadku, kiedy walec wertykulatora znajduje się w 3 pozycji, a noże zużyły się należy wymienić cały walec. Dopuszczalne jest stosoawnie tylko oryginalnego walca do wertykulatora GARDENA, art. nr 4068, który można nabyć w serwisie firmy GARDENA.

ZALECANY OSPRZĘT DODATKOWY
Kosz o pojemności 40 litrów.

 

 

Zobacz także: